Vyhorenie v práci. Nedovoľte stresu, aby vás pripravil o energiu

Podľa prieskumov konzorcia Futre Forum viac ako 40 percent ľudí, ktorí vykonávajú kancelársku prácu občas pociťuje vyhorenie v práci. V dnešnej dobe, keď sa životné tempo zdá byť nekompromisné a pracovné nároky neustále narastajú, stále viac a viac ľudí čelí vysokému tlaku vo svojom pracovnom prostredí.

Závod s časom, neustálym zaťažením a nedostatkom vyváženosti medzi pracovným a súkromným životom prináša so sebou riziko, ktoré sa postupne stáva stále väčším a nebezpečnejším.

Odborníci z oblasti duševného zdravia už dlhší čas upozorňujú na tento fenomén, ktorý postihuje ľudí na rôznych pracovných pozíciách. V dôsledku stále narastajúceho tlaku a nárokov na výkon sa vyhorenie stáva akousi “epidémiou moderného pracovného života”.

Keď stres v práci presiahne hranicu únosnosti

Cítiť určité napätie je normálne, najmä ak čelíte blížiacemu sa termínu alebo náročnej úlohe. Ak sa však pracovný stres stane chronickým, môže značne ovplyvniť váš život.

Problémom väčšiny z ľudí však je, že nepretržite ostávajú v „zapnutom“ stave, vo dne aj v noci, a tak telo nemá dostatočný čas na to, aby sa zregenerovalo a zotavilo sa.

Tento intenzívny stav je často obrovským odoberačom energie, a tak spôsobuje únavu, vyčerpanie a často aj vyhorenie.

Aj preto by ste mali dodržiavať zásady zdravého životného štýlu a v stresujúcom období spojenom s mentálnym vypätím zvoliť tie správne doplnky výživy, ktoré vám pomôžu znížiť tenziu na minimum.

vyhorenie a stres v práci

Vyhorenie v práci: Keď je toho na vás veľa

Ste fyzicky a psychicky vyčerpaný, do práce vstávate s nechuťou a každé ráno sa tešíte na to, kedy váš deň skončí?

Aj toto sú znaky toho, že sa vyhorenie v práci môže týkať aj vás:

 • cítite, že máte neustále veľa pracovných úloh a zodpovedností,
 • neustále čelíte časovému stresu,
 • nepociťujete dostatočnú podporu zo strany nadriadených,
 • chýba vám uznanie a spätná väzba za vykonanú prácu,
 • ste nespokojný a chýba vám motivácia,
 • bojíte sa, že nedokážete udržať pracovné tempo,
 • vaše vzťahy v práci a súkromí sa zhoršujú,
 • vaša produktivita klesá,
 • ste chronicky unavený,
 • pociťujete smútok, hnev, podráždenosť,
 • váš zdravotný stav sa zhoršuje.

únava a vyhorenie v práci

Zdravotné a psychické riziká vyhorenia

Vyhorenie v práci nie je len dočasný stav, ktorý by ste mali prečkať alebo dokonca ignorovať. Môže zasiahnuť mnohé oblasti vášho psychického a fyzického zdravia, a to je dôvod, prečo by ste tento stav nemali podceňovať.

Čo sa vo vašom tele teda deje? Keď prežívate vysokú hladinu stresu v práci, vaše telo reaguje mechanizmom nazývaným stresová reakcia. Je to prirodzená obranná reakcia organizmu, ktorá mu pomáha reagovať na náročné situácie. Je riadená hormónmi, najmä kortizolom, adrenalínom a noradrenalínom. Tieto hormóny sa uvoľňujú v dôsledku aktivácie nervového systému, ktorý pripravuje organizmus na “boj alebo útek”. Srdcový tep a krvný tlak sa zvyšujú, dýchacie cesty sa rozširujú a krv sa presúva z tráviaceho systému do svalových tkanív.

Krátke a mierne stresové reakcie sú bežné a nepredstavujú vážne zdravotné riziko. Avšak, dlhotrvajúci pracovný stres môže mať vážne negatívne účinky na telo i dušu.

Niektorí ľudia môžu pociťovať najmä tráviace symptómy, zatiaľ, čo iní môžu mať bolesti hlavy, nespavosť, pociťovať smútok, hnev alebo podráždenosť.

Neustále namáhanie vášho tela v dôsledku stresu môže časom prispieť k vážnym zdravotným problémom, ako sú srdcové choroby, vysoký krvný tlak, cukrovka a iné ochorenia vrátane duševných porúch, ako je depresia alebo úzkosť.

Fyzické riziká vyhorenia:

 • oslabenie imunitného systému (v dôsledku zvýšenia hladiny kortizolu),
 • riziko kardiovaskulárnych ochorení (v dôsledku zvýšeného tepu a tlaku),
 • problémy s trávením a zažívacie ťažkosti (zníženie činnosti tráviaceho systému).

Psychické riziká vyhorenia

 • rozvoj úzkostných porúch a depresie,
 • znížená koncentrácia a pamäť,
 • problémy so spánkom a nespavosť.

depresia a vyhorenie

Prevencia vzniku a minimalizácia stavu vyhorenia

Aby ste eliminovali, prípadne zabránili vyššie uvedeným rizikám, je dôležité, aby ste sa naučili vyrovnávať so stresom a náročnými pracovnými situáciami. Hľadanie spôsobov zvládania stresu, ako je cvičenie, relaxácia, meditácia a podpora sociálnych väzieb, vám môže pomôcť minimalizovať negatívne účinky pracovného stresu a udržať celkovú pohodu a rovnováhu vo vašom živote.

Hľadajte záľuby a aktivity mimo pracovného prostredia

Rôznorodosť  aktivít mimo pracoviska vám poskytne príležitosť relaxovať a oddýchnuť si od náročných situácií a stresu. Zamerajte sa na činnosti, ktoré vás tešia a napĺňajú. Posilníte tak vašu mentálnu odolnosť a budete lepšie zvládať pracovné výzvy.

Záľuby mimo pracovného prostredia okrem toho umožňujú rozvíjať nové zručnosti  a budovať sociálne väzby a priateľstvá, čo môže viesť k osobnému a profesionálnemu rastu. Tým, že sa venujete novým činnostiam, posúvate sa vpred a rozširujete svoje obzory.

Stanovte si hranice medzi pracovným a osobným časom

Oddeľte čas a pozornosť venovaný práci od času určeného pre osobné záležitosti, rodinu a relax. Jasná definícia pracovných hodín, vyčlenenie miesta pre prácu a stanovenie limitov pre komunikáciu môžu pomôcť vytvoriť lepšiu rovnováhu medzi týmito dvoma oblasťami života. Zvýšite efektivitu práce, minimalizujete stres a dosiahnete lepšiu kvalitu života.

Aplikujte relaxačné praktiky

Relaxačné techniky ako jóga, meditácia a hlboké dýchanie prepnú telo do stavu pokoja, a to vrátane spánku. Pocit únavy môže zvýšiť stres, vďaka čomu môžete myslieť iracionálne.

Podporte zdravý spánok

Ak sa vám stáva, že večer nemôžete zaspať, siahnite po Tryptophane B+. Obsahuje esenciálnu aminokyselinu L-tryptofán a je tiež obohatený o vitamíny B6 a B3, vďaka ktorým sa mení na melatonín a serotonín, ktoré napomáhajú k plnohodnotnému spánku.

spánok ako prevencia vyhorenia

Pracujte na time managemente

Dôležitú rolu zohráva  „time management“ a preto si pravidelne vytvárajte zoznamy úloh a stanovte si priority v práci. Nezabudnite si vyhradiť dostatok času na dokončenie každej úlohy alebo projektu. Medzi prácou si urobte prestávky. Prechádzka na čerstvom vzduchu vám môže pomôcť k prečisteniu hlavy.

Zdravá strava a minimum kofeínu

Jedzte zdravo, no predovšetkým obmedzte kofeín a alkohol na minimum. Keď stres zasiahne vaše telo, uvoľní hormóny kortizol, inzulín a ghrelín, ktoré môžu zapríčiniť zvýšenie hladu a túžby po nezdravých potravinách.

Eliminujte stres vhodnými potravinami

Vaša strava ovplyvňuje každý aspekt zdravia, vrátane toho duševného. Chronický stres vás môže naviesť k prejedaniu sa a siahaniu po nezdravých potravinách. Dôsledkom je zhoršenie celkového zdravia i nálady. Myslite na to, že na reguláciu stresu a nálady je nevyhnutný horčík a vitamíny B.

Aj preto odporúčame zaradiť doplnok Magnézium chelát, ktorý je najúčinnejšou formou horčíka na trhu. Je tvorený horčíkom a aminokyselinou glycín, ktorá má nízku molekulovú hmotnosť, čo umožňuje ľahší transport cez črevné steny. Pri nedostatku horčíka môžete mať problémy so spánkom, pociťovať únavu, svalovú slabosť či kŕče.

Práve tento doplnok stravy je tiež obohatený o vitamín B6, ktorý zosilní pozitívne účinky horčíka a jeho absorbcie v organizme. Magnézium chelát celkovo napomáha tvorbe energie v bunkách a následne prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy. Je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému a psychiky.

zravá strava ako prevencia vyhorenia

Karnozín – dodá telu tú správnu energiu

Pri nedostatku sústredenosti, koncentrácie či úbytku vitality odporúčame doplnok výživy Premium L-Carnosine, ktorý obsahuje karnozínkoenzým Q10 a vitamín E.

Obsahuje čisto prírodné látky ako aminokyselinu L-karnozín, ktorá sa prirodzene vyskytuje v kostrovom svalstve, srdci a mozgu obohatenú o koenzým Q10, ktorý zvyšuje jej energetický účinok a vitamín E, ktorý podporuje ochranu buniek pred oxidačným stresom.

Vekom sa množstvo karnozínu v organizme znižuje. Nedostatok spôsobuje starnutie, nedostatočnú ochranu buniek a s tým následne rôzne ochorenia. Vďaka karnozínu doplníte bunkám tú správnu energiu a prinavrátite telu vitalitu. Rovnako má priaznivé účinky na rôzne depresívne poruchy.

K2 Anti Age Day & Night pre zlepšenie koncentrácie

Ak sa cítite vyčerpane a prežívate vyhorenie v práci, produkt K2 Anti Age môže byť pre vás tiež vhodným doplnkom.

Denná fáza K2 Anti Age Day & Night

Denná fáza produktu obsahuje účinné látky, ktoré pomáhajú zvýšiť bunkovú energiu a vitalitu, čo vám môže poskytnúť potrebnú energiu počas pracovného dňa. Zlepšuje pamäť a koncentráciu, ktorú potrebujete pri zvládaní náročných pracovných úloh.

Nočná fáza K2 Anti Age Night

Nočná fáza K2 Anti Age Night je zameraná na očistu buniek a ochranu pred oxidačným stresom, čo môže prispieť k lepšej regenerácii a obnoveniu síl po náročnom dni v práci. Pomáha vám cítiť sa sviežejší a vitálnejší po prebudení. Na maximalizáciu účinku odporúčame dodržiavať  dávkovanie 4 kapsule ráno a 2 kapsule večer pred spaním.