koenzym q10, účinky koenzýmu Q10, účinky koenzím Q10

Koenzým Q10 a jeho vplyv na mladosť pokožky

Prečo je koenzým Q10 pre pleť taký dôležitý?

Určite ste postrehli, že sa v posledných rokoch čoraz častejšie skloňuje názov  koenzým Q10 a možno ani neviete, prečo je pre naše telo tak nesmierne dôležitý. Na pultoch lekární, drogérií a parfumérií sa objavujú rôzne krémy, zubné pasty, šampóny a výživové doplnky. Vďaka koenzýmu Q10, ktorý obsahujú, sa ich účinky najčastejšie pripisujú mladosti, kráse, či energii.

Čo je koenzým Q10?

Koenzým Q10 (CoQ10) známy aj ako „vitamín Q“ sa prakticky vyskytuje vo všetkých bunkách ľudského tela a je pre náš organizmus potrebnou látkou. Používa sa na spomalenie starnutia a patrí k významným antioxidantom. Antioxidanty  majú  kľúčový význam v boji proti voľným radikálom. Bez kyslíka je možné prežiť len niekoľko minút, ale naše zdravie a dlhovekosť závisia od schopnosti tela vydržať rozkladné deje spôsobené kyslíkom. Takzvané agresívne atómy kyslíka rozrážajú steny bunky, ak nie je chránená vrstvou antioxidantov (látok, ktoré kyslík viažu) a následne vznikajú voľné radikály. Tie poškodzujú pleť a spôsobujú jej starnutie. Tvoria sa nekontrolovateľne rýchlo najmä preto, že je organizmus vystavený množstvu látok, ktoré sú pre telo cudzie (tabak, alkohol, farbivá v strave, slnečné žiarenie, karcinogény,…).

Koenzym Q10 tiež pomáha bunkám zásadným spôsobom vytvárať energiu pre všetky bunkové procesy. Od regenerácie buniek, po syntézu kolagénu. To znamená, že práve tento zázrak nášho tela sa stará o to, aby sme dokázali využiť energiu zo stravy pomocou štiepenia tukov, sacharidov a bielkovín. Hrá dôležitú rolu nie len pre zachovanie krásy, mladosti, vitality, ale aj pri liečbe mnohých ochorení. Koenzymománia nastala kvôli zisteniu vedcov, že po 25. roku života sa začína jeho tvorba spomaľovať. Zvyšujúcim sa vekom sa množstvo koenzýmu Q10 v organizme znižuje, pretože sa znižuje jeho hladina v tkanivách. Bez koenzýmu Q10 sa preruší tvorba energie, čím sa zastavia všetky biochemické pochody v bunke. Tento jav býva následne často spojený s výskytom niektorých príznakov starnutia pleti. Zlý vplyv na jeho tvorbu má aj prepracovanosť, stres, či choroba.

Kde všade sa koenzým Q10 vyskytuje?

Takmer všetko, čo jeme, obsahuje rôzne formy koenzýmu Q, ale len určitá časť je vo forme koenzýmu Q10. Preto by sme sa mali stravovať rozmanito. Prirodzenými zdrojmi koenzýmu Q10 sú makrely, lososy, sardinky a morské produkty, hovädzie mäso, srdce, pečeň, obličky, olivový olej, slnečnica, hrozno, orechy a arašidy. Zo zeleniny je to najmä brokolica a rôzne strukoviny. Tieto súčasti potravy nám poskytujú 30 mg koenzýmu Q10 na deň, avšak v našom jedálničku často chýbajú. Jeho množstvo tiež klesá skladovaním a tepelnou úpravou jedla. Podobne v organizme klesá so zvyšujúcim sa vekom človeka. Naše telo je schopné využívať aj iné formy koenzýmu Q, pokiaľ najskôr prejdú chemickou transformáciou v pečeni. Zdá sa, že schopnosť pečene plniť túto funkciu sa zoslabuje chorobou, ale tiež starnutím. Práve vtedy, keď telo potrebuje koenzým Q10, jeho schopnosť zaistiť si dostatočné množstvo tejto látky klesá, bez ohľadu na to, ako sa stravujeme. Jeho maximálna koncentrácia sa vytvára medzi 20. – 40. rokom života. So zvyšujúcim sa vekom sa v organizme tvorí menej CoQ10. Je dokázané, že u 80 ročného človeka koncentrácia CoQ10 v  organizme je na úrovni dvoj- až trojročného dieťaťa. Jeho nedostatok môžeme doplniť vo forme doplnku výživy alebo podpornou terapiou. V situácii, keď si organizmus nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo CoQ10 (starnutie, choroby), odporúča sa užívať ho ako doplnok výživy (v denných dávkach maximálne do 60 mg), prípadne vo vyšších denných dávkach ako podporná terapia viacerých chorôb. Normálny zdravý človek, ktorý nežije pod neustálym stresom, má vlastný prísun tejto látky, nepotrebuje jej umelé dodávanie. Ak má však človek srdcovo-cievne problémy, je vo zvýšenej miere vystavený voľným radikálom alebo má poškodený imunitný systém, môže uvažovať o jeho doplnení vo forme tabliet. Pre pozorovateľné výsledky musia denné dávky koenzýmu Q10 dosiahnuť minimálne 30 mg. V špecifických prípadoch môže táto dávka vystúpiť na 100 mg, koncentrovanejšia dávka je zrejme zbytočná.

Vedeli ste, že?

Starnutie je spojené aj so zvýšenou tvorbou vrások. Je dokázané, že výživové doplnky a kozmetické prípravky obsahujúce vyššiu koncentráciu koenzýmu Q10 výrazne omladzujú pleť a redukujú hĺbku vrások. Úspech podpornej terapie s CoQ10 možno dosiahnuť iba pri pravidelnom užívaní CoQ10.

Vedeli ste, že?

V organizme mladého človeka sa tvorí dostatočné množstvo koenzýmu Q10, najviac medzi 20. a 40. rokom života. S pribúdajúcim vekom sa jeho hladina znižuje – vo veku 60 – 70 rokov až o 65 %.

Ing. Zuzana Chovancová