zensen a jeho adaptogenna cinnost

Ženšen pravý (Panax Ginseng) a jeho adaptogénna činnosť

Ženšen pravý je malý krík pôvodom zo severnej Kórei a severovýchodnej Číny, kde je od dávna využívaný v tradičnom liečiteľstve. Najdôležitejšou časťou je jeho koreň, ktorý svojím rozvetvením pripomína ľudské telo.

Koreň ženšenu obsahuje celú radu biologicky aktívnych látok ako sú polysacharidy, silice, aminokyseliny  (tyrosín, leucín, serín a arginín), peptidy, flavonoidy, minerálne látky (vápnik, fosfor, draslík, meď) , vitamíny (B1, B2, B2, C) a hlavné účinné saponíny označované ako ginsenosidy. Práve tieto látky majú významnú adaptogénnu aktivitu.

Adaptogény (stimulátory, harmonizátory) sú prírodné látky, ktoré zlepšujú schopnosť prekonávať stresujúce podmienky ako sú vyčerpanie, hlad, extrémne teploty, radiačná, chemická a mikrobiálna záťaž, nedostatok kyslíka a samozrejme psychický stres. Adaptogény ovplyvňujú pozitívne imunitný systém a nemajú negatívny vplyv na organizmus. Slovo adaptogén pochádza zo slova adaptácia (prispôsobenie). Sú to teda prostriedky, ktoré zvyšujú adaptačné schopnosti človeka. Adaptogény uvádzajú organizmus do výkonného stavu bez toho, že by organizmus vyčerpávali. Zachovávajú a resp. obnovujú celkovú odolnosť  a výkonnosť organizmu, ktorá mu je geneticky vlastná. Adaptogény zlepšujú celkovú kondíciu organizmu, zlepšujú stav nervovej sústavy, buniek a tkanív, urýchľujú metabolizmus a regeneračné procesy, spomaľujú degeneratívne procesy i proces starnutia. Navodzujú pocit sily a dobrého telesného zdravia. Dôležitým poznatkom o adaptogénoch je, že aj pri dlhodobom užívaní sa neznižuje ich účinnosť.

Ženšen predčí bežné povzbudzujúce látky (kávu, čaj, nikotín, energetické nápoje). Jeho účinok nastupuje pomalšie, ale je dlhodobý a po všetkých stránkach prospešný:

  • je jedným z najlepších prostriedkov proti stresu a depresii. Udržuje patričnú úroveň duševnej aktivity a odstraňuje pocit „stresovanosti“ tým, že stabilizuje hladinu hlavného stresového hormónukortizolu
  • má pozitívny vplyv na fyzickú výkonnosť zvýšením regeneračnej schopnosti a tiež protizápalovým účinkom, čím znižuje pocit svalovej horúčky
  • tlmí chronické zápaly a bolesť
  • má pozitívny vplyv na duševnú výkonnosť svojím anxiolitickým (upokojujúcim) účinkom. Tým samozrejme ovplyvňuje aj kvalitu spánku a pomáha pri problémoch s nespavosťou a poruchami spánku
  • spomaľuje odumieranie buniek a spomaľuje ich starnutie
  • priaznivo ovplyvňuje nielen výšku krvného tlaku, ale má komplexný účinok na celú srdcovo-cievnu sústavu (artérioskleróza, kŕčové žily, hemoroidy)
  • znižuje hladinu krvného cukru (diabetes) a upravuje metabolizmus tukov, ktorý je u cukrovky narušený

Ženšen pravý je najsilnejším posilňujúcim prostriedkom v ázijskej medicíne. Nie je to liek ani zázrak, je to rastlina. Vhodný je pre všetkých ľudí, ktorým chýba energia, cítia zníženú fyzickú i mentálnu výkonnosť. Dnešná doba je veľmi stresujúca a práve adaptogén – ženšen je vhodný na to, aby telo ľahšie stresu odolalo a nebolo tak negatívne ovplyvnené stresujúcimi situáciami, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú. Pamätajte. „Stres = začiatok starnutia ORGANIZMU“.

MVDr. Borislav Kostič