extrakt z hroznovych jadierok

Extrakt z hroznových jadierok (resveratrol) v boji s rakovinou

Resveratrol

je prírodný fytoalexín a v prírode sa nachádza najmä v kožke tmavého hrozna, v červenom víne, čučoriedkach, malinách, moruši, orechoch, červenom grepe, či granátovom jablku. K jeho najvýznamnejším vlastnostiam patria antioxidačné účinky a schopnosť chrániť zdravé bunky pred vznikom reaktívnych foriem kyslíka. Dokáže napríklad vyvolať smrť nádorových buniek rôznymi mechanizmami (navodením oxidačného stresu).

Je to mimoriadne silný prírodný antioxidant – až 50x viac ako vitamín E a 20x silnejší ako vitamín C. Vínna réva tvorí túto látku ako ochranu pred nepriaznivým počasím, baktériami a hubami. A tento obranný faktor môže vo svoj prospech využívať aj človek. Vysoký obsah resveratrolu má v porovnaní s bielym predovšetkým červené víno. Je to tak preto, že pri jeho fermentácii sa používajú aj šupky z hrozna. Darí sa mu najmä v chladných a vlhkých viniciach, pretože vyšší obsah resveratrolu vo víne je spôsobený aj bojom rastlín proti zvýšenému výskytu plesní.

Resveratrol sa po prvý raz podarilo izolovať už v roku 1963. V jedinej kapsule alebo tablete tak človek môže prijať toľko resveratrolu, ako sa nachádza v niekoľkých litroch vína. Viaceré doplnky výživy s obsahom resveratrolu sa vyrábajú ako extrakt z jadierok červeného hrozna, z grepových kôstok alebo z kôry borovice čiernej. Väčšina je však vyrobená z výťažkov rastliny krídlatky japonskej a čínskej, najkvalitnejšie sú výťažky z hroznových jadierok.

Resveratrol používaj vrcholoví športovci ako doplnok výživy pre jeho reálne benefity na zdravie, výkonnosť a energetický potenciál, rovnako aj na zníženie času potrebného pre regeneráciu svalstva.

Proti rakovine bojuje tým, že zvyšuje citlivosť tumorových buniek rakoviny prostaty na používanie liečebného ožarovania. Priaznivé účinky tejto látky, ktorá pomáha aj usmrcovať nádorové bunky, potvrdili vedecké štúdie. Resveratrol zvýši citlivosť tumorových buniek na chemoterapiu. Zistilo sa, že tumorové bunky po vystavení tejto zlúčenine skutočne boli citlivejšie na ožarovanie a nielen to, výsledný účinok bol väčší ako pri oddelenej liečbe tejto choroby.

Bunky tumorov prostaty obsahujú veľmi malé množstvá bielkovín perforínu a granzýmu B, ktorých kombinovaný účinok môže spôsobiť ich odumretie. Vyžaduje to však vysokú aktivitu génov, kódujúcich tieto bielkoviny. Resveratrol značne zvýšil práve účinky perforínu a granzýmu B a pomohol pri liečbe. Po ožarovaní následne odumrelo až 97 % tumorových buniek. To je oveľa vyšší podiel, než aký sa dosahuje pri samotnej ožarovacej liečbe. Tento vyšší podiel zahŕňa všetky typy buniek tumorov prostaty. Teda aj bunky najnebezpečnejších, agresívnych tumorov.

Dávkovanie resveratrolu ako výživového doplnku sa z rôznych zdrojov líši a pohybuje sa od 50 mg až po 500 mg denne. Rôznymi štúdiami, dostupnými na internete, sa najviac zdrojov zhoduje v priemere okolo 150 – 200 mg na deň ako forma prevencie. Je dostupný v rôznych formách od klasických tabliet cez prášok až po gelové substancie, alebo sa nachádza priamo v iných výrobkoch.

Ak by však dospelý človek chcel vypiť dostatočné množstvo vína, tak, aby prijal účinné množstvo resveratrolu, musel by denne vypiť okolo 2500 pohárov vína. Netreba dodávať, že ak by aj čisto teoreticky bolo možné vypiť také množstvo tekutiny, tak by nás síce pravdepodobne nedostala rakovina, ale určite by nás usmrtilo množstvo alkoholu.

Účinky resveratrolu

 1. chráni srdcovo-cievny systém, okrem iného tým, že znižuje tvorbu „zlého“ LDL-cholesterolu a zvyšuje tvorbu „dobrého“ HDL-cholesterolu
 2. má protirakovinové účinky, spomaľuje rast rakovinových buniek, je schopný ich aj ničiť, aktivizuje schopnosť regenerácie zdravých buniek, má pozitívny vplyv na prevenciu rakoviny prostaty
 3. významný účinok proti viacerým typom zhubných nádorových ochorení (blokuje všetky postupné procesy, v priebehu ktorých sa zdravá bunka mení na bunku rakovinovú)
 4. má kladný vplyv aj na pľúca, predovšetkým v prípade chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ale aj pri astme
 5. bráni nadmernej zrážanlivosti krvi, je teda prevenciou trombózy
 6. má protirakovinové účinky, spomaľuje rast rakovinových buniek, je schopný ich aj ničiť, aktivizuje schopnosť regenerácie zdravých buniek, má pozitívny vplyv na prevenciu rakoviny prostaty
 7. má protizápalové, antibakteriálne a protiplesňové účinky
 8. má antialergické účinky, pretože neutralizuje vylučovanie histamínu
 9. má schopnosť spomaľovať proces degenerácie mozgu pri niektorých neurologických ochoreniach, napr. Alzheimerova choroba a pod.
 10. je efektívnym kozmetickým prostriedkom, pretože bráni predčasnému starnutiu, obnovuje kolagénové vlákna, udržuje hladkosť a pružnosť pokožky
 11. zvyšuje odolnosť organizmu proti stresu
 12. je veľmi efektívny pri retinopatii (poškodenie sietnice oka) u cukrovkárov a hypertonikov, má blahodarný vplyv na zrak
 13. je maximálne bezpečný, pri užívaní neboli preukázané vedľajšie účinky.

Suchár Erik, obchodný reprezentant pre lekárne