Biologické hodiny – čas detoxikácie
Naše telo s nami neustále komunikuje napríklad pocitmi alebo bolesťou. Je veľmi dôležité prepojiť svoje myslenie so svojím telom a jeho potrebami. A teraz je vhodné sa opýtať, či je dôležité počúvať svoje telo. Väčšina z nás považuje za samozrejmosť, že srdce bije, to, že dýchame a naše zmysly fungujú ako majú. Znamená to, že sme všetci tak sebeckí k sebe samým, že svoje telo považujeme za automaticky fungujúce? Každý z nás by sa mal o svoje telo viac starať. Aby sme mu lepšie porozumeli, mali by sme poznať, ako pracuje.
Jednotlivé telesné orgány majú svoj rytmus práce v závislosti na dennej, či nočnej dobe a tomuto rytmu hovoríme biologické hodiny.
Biologické hodiny ukazujú dobu, v ktorej je v činnosti alebo naopak “odpočíva” konkrétny orgán nášho tela. Je dôležité poznať tieto hodiny, aby sme orgán, ktorý má práve odpočívať zbytočne nezaťažovali.
1. – 3. hodina:
aktivuje sa pečeň, dochádza k útlmu mozgu. V túto dobu sa prebúdzajú žlčnikári, pretože pečeň a žlčník sú párové orgány. V týchto hodinách by sa nemal piť alkohol aby nebola sťažená detoxikácia tela.
3. – 5. hodina:
v činnosti sú pľúca, preto sa v túto dobu budia hlavne fajčiari, astmatici, ľudia chorí na priedušky, s nádchou a so zápalmi dýchacích ciest. V tejto dobe človek pociťuje najväčší strach a úzkosť. Sprievodným príznakom môže byť kašeľ.
5. – 7. hodina:
v najvyššej činnosti je hrubé črevo. Odporúča sa navyknúť si v túto dobu na vyprázdňovanie, vyhýbať sa stresu, zhonu, je vhodné vypiť veľa vody naraz. Preto sa aj hovorí, že po prebudení je vhodné vypiť aspoň 2 dcl vody.
7. – 9. hodina:
nastupuje činnosť žalúdka. Veľmi dôležité je v túto dobu konzumovať vitamíny a minerály. Telo potrebuje byť v teple, preto nie je vhodná studená sprcha alebo kúpeľ hneď z rána. Je vhodné sa do 9:00 hodiny naraňajkovať aby sa naštartoval metabolizmus na celý deň.
9. – 11. hodina:
v činnosti je pankreas a slezina, neodporúča sa požívať alkohol! Vhodné je ovocie, med (jedine v tejto dobe je telo schopné stráviť sladkosti). Vyhýbať sa nadmernej fyzickej činnosti, avšak môžeme podávať vysoké duševné výkony (okolo 11. hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol). I na základe toho sa viete v práci či v škole najlepšie sústrediť.
11. – 13. hodina:
doba aktívnej činnosti srdca. Nie je dobré sa zaťažovať veľkým množstvom potravy. Nastáva mierny útlm, pozor na úrazy! Vhodná je prechádzka alebo krátky spánok.
13. – 15. hodina:
v najvyššej činnosti je tenké črevo. V tejto dobe sa znižuje citlivosť zubov (vhodná doba k návšteve zubára). Začína sa zvyšovať fyzická aktivita.
15. – 17. hodina:
najviac pracuje močový mechúr. Dobré je piť veľa tekutín, športovať. Tráviaci systém je pripravený prijať výdatné jedlo, aktivita stúpa a dosahuje druhý výkonnostný stupeň. Tento čas je ako stvorený na športové aktivity.
17. – 19. hodina:
v činnosti sú obličky. Veľmi potrebné je vyhýbať sa všetkému, čo im škodí (tuky, cukry, soli, malinovky, káva, alkohol, chlad, stres). Na ich očistenie je vhodné prijať v týchto hodinách viac nesladených tekutín.
19. – 21. hodina:
do činnosti sa dostáva obal srdca a krvný obeh. V tejto dobe človek veľmi dobre vníma. Je to čas vhodný na počúvanie hudby a divadelných hier, ale aj najúčinnejší na pôsobenie antibiotík alebo na aplikáciu krému na bolestivé miesta.
21. – 23. hodina:
telo sa pripravuje na spánok, preto by sme nemali robiť nič pre jeho aktiváciu – nefajčíme a vynecháme jedlo!
23. – 1. hodina:
začína pracovať žlčník. Tí, ktorí majú ťažkosti s týmto orgánom, sa obvykle v túto dobu budia alebo nemôžu spať.
Patrícia Kuchtová